Propozycje zajęć w domu!!! (cz.2)

Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

W związku z zamknięciem przedszkola pragniemy przy użyciu nowoczesnych technologii zaproponować zajęcia z dziećmi, które możecie Państwo wykonać w domu.

Propozycja na wtorek 17.03.2020r. - zajęcia ruchowe!

Na dziś proponujemy trochę Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne 😁
Ta angielska nauczycielka wychowania fizycznego i tańca zachęca do ruchu, dzięki któremu każde dziecko może prawidłowo się rozwijać. Poniżej prezentujemy kilka filmików z zajęć prowadzonych Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne znalezionych w sieci.
W naszym przedszkolu dzieciaki również wspaniale bawią się z wykorzystaniem tej metody. Proponowane ćwiczenia, zgodne z filozofią tej metody odbywają się na boso, w różnych przestrzeniach i na różnych poziomach (wysoki – na stojąco, średni – w klęku, niski – na podłodze), z różną dynamiką (szybko/wolno, energia mocna/łagodna, przepływ swobodny/kontrolowany), w relacji z drugą osobą, grupą lub samodzielnie (relacje: z, przeciwko, razem) – to tak w skrócie jeżeli chodzi o teorię!
Proponowana zabawa/zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne to sposób na fantastycznie spędzony czas dziecka z Rodzicem. Ćwiczenia proste wykonywane w różnych płaszczyznach i z różną dynamiką sprawią wiele frajdy zarówno Rodzicom, jak i dzieciom!
Proponowane zabawy - ćwiczenia – w pojedynkę oraz w parze (zwłaszcza te ćwiczenia polecamy do wykonania dziecko i Rodzic lub Opiekun!!!)

Ćwiczenia w pojedynkę:
* Poziom podłogi (świadomość ciała i przestrzeni)
Kręcenie się w siadzie, na plecach, na brzuchu; czołganie się; ślizganie się na brzuchu, na plecach; naprzemienne kulenie się i rozciąganie; turlanie się – szybko/wolno;
*Pozycja siedząca:
Kolana/łokcie/stopy – pokazywanie, poklepywanie, masowanie, łaskotanie, uderzanie; ręce – klaskanie
Stopy – uderzanie stopami o podłogę – całymi, palcami, piętami /wolno/szybko lub cicho/głośno/
Ćwiczenia twarzy – oczy duże/małe; usta duże/małe
Przesuwanie się na pośladkach – przód/tył/bok
* Pozycja stojąca:
Chodzenie/bieganie – duże/małe kroki, nogi sztywne/miękkie, wysoko/nisko.

👍👍👍👍 POLECAMY👍👍👍👍
Ćwiczenia w parach (relacje „z”, „przeciwko”, „razem”):
**Plecy do pleców – pchanie się wzajemne partnera.
**Wspomaganie/balansowanie – plecy – osoba wspierająca zgina się do przodu – partner opiera się wówczas na jej plecach (kładzie się) i tak na zmianę druga osoba się kładzie.
**Ślizganie się na plecach – jeden partner pcha drugiego po podłodze.
**Kołysanie/bujanie – osoby siedzą jedna za drugą, partner siedzący z tyłu trzyma ręce na ramionach osoby z przodu i delikatnie ją kołysze.
**Turlanie partnera od siebie, do siebie z użyciem rąk/stóp; turlanie się trzymając się za ręce.
**Pojęcia przestrzenne – jedna osoba przybiera dowolną pozycje swoim ciałem, tak aby partner mógł się przeczołgać/prześlizgnąć przez/pod osobą.
**Rowerek – partnerzy leżą na plecach, podnoszą lekko ugięte nogi – dotykają się stopami i wykonują naprzemiennie tzw. „rowerek”.
**Skały – jeden partner na czworakach lub na siedząco, ręce na podłodze z tył€, druga osoba próbuje przepchnąć go i przekręcić.
**Rzep – jedna osoba leży na podłodze na brzuchu lub plecach i „przywiera do podłogi”, druga osoba próbuje ją „odkleić” i przewrócić na drugą stronę pomimo stawianego oporu. **Wiosłowanie – ćwiczenia w siadzie twarzą do siebie trzymając się za ręce – jedna osoba kładzie się na plecach, a następnie jest ciągnięta przez partnera i role się zmieniają – ciągnący parnter kładzie się na plecach /głowa ma dotknąć podłogi.
**Prezent – na podłodze jedna osoba zwija się „w prezent” – mocno oplata rękoma swoje nogi, partner próbuje „rozpakować prezent” – oczywiście partner który jest „prezentem” używa siły swoich mięśni, tak by nie dać się „rozpakować” zbyt szybko.

/ćwiczenia opracowane na podstawie materiałów ze szkolenia z Dariusz Okrzesik - Psycholog, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (Psychologia) i Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku (odnowa biologiczna i fizjoterapia). Posiada uprawnienia lidera do szkoleń z upoważnienia International Sherborne Co-operation (certyfikat ISCO) w Anglii./

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy!!!


Przykładowe filmiki:

https://www.youtube.com/watch…
https://www.youtube.com/watch…